hfg
04 خرداد 1402 - 19:34

۱۳۰۰ نفر به شمار وکلای کشور افزوده شد/طرح معاضدت قضایی در مساجد

محمودآباد- رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه با اشاره به افزوده شدن هزار و ۳۰۰ وکیل در کشور گفت: کارشناسان رسمی دادگستری و مشاوران خانواده تقویت شود.

به گزارش خبرنگار مهر، حسن عبدلیان پور عصر پنجشنبه در همایش سراسری و کشوری با موضوع نقش معاضدت در تحقق سند تحول قضائی در محمود آباد با بزرگداشت یاد و خاطره روز آزادی خرمشهر و دهه کرامت گفت: علاوه بر برگزاری این همایش‌ها و تشکر از همکاران و فعالان برنامه معاضدت، نشست‌های تخصصی و علمی و حرفه‌ای در این زمینه در سراسر کشور برگزار شده است.

وی افزود: برنامه‌های آموزشی مختلفی نیز در زمینه تربیت نیروی انسانی و افزایش تعداد وکلا، مشاوران و کارشناسان رسمی صورت گرفته است و در آزمون‌ها نیز به تعداد وکلا و کارشناسان و مشاوران افزوده شده است.

وی ادامه داد: تنها در یک آزمون هزار و ۳۰۰ وکیل به جمع دو هزار و ۲۰۰ وکیل مرکز وکلا اضافه شده و لازم است که کارگاه‌ها، نشست‌های تخصصی، آموزش و ایجاد زیرساخت‌ها مورد توجه قرار گیرد تا وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده تقویت شوند و با دانش و مطالعات و بحث‌های تخصصی روز آشنا شوند، در عین حال متناسب با افزایش تعداد وکلا و کارشناسان و مشاوران، شاهد افزایش تعداد معاضدت و ارائه خدمات بیشتر به مردم و تعامل با بخش‌های مختلف جامعه هستیم.

وی گفت: بحث عدالت آموزشی برای ما اولویت دارد و درخواست ما این است که در تمام مراکز استان‌ها و شهرستان‌ها به این موضوع توجه شود.

وکالت از بحث‌های اصلی سند تحول قضائی است

عبدلیان پور با اشاره به سند تحول قضائی که مورد تاکید مقام معظم رهبری و ریاست قوه قضائیه است، گفت: یکی از بحث‌های اصلی در این سند تحول قضائی، وکالت و معاضدت است و همه مردم باید برای دفاع عادلانه از حقوق خود، در محاکم وکیل داشته باشند و این یک راهبرد عملیاتی در مرکز وکلا است.

وی تاکید کرد: بازهم اعلام می‌کنیم که هر فردی که برای دفاع از خود، نیاز به وکیل دارد و توان تأمین مالی وکیل ندارد، در تمام مراکز وکلا در کشور، امکان تأمین وکیل دارند و می‌توانند به مرکز وکلا در سراسر کشور در استان‌ها و شهرستان‌ها مراجعه کرده و درخواست وکیل معاضدتی کنند.

عبدلیان پور با اشاره به اقدامات مؤثر معاضدت در مساجد کشور که روزهای یکشنبه برگزار می‌شود، گفت: در طرح حضور در مساجد، علاوه بر مشاوره حقوقی به مردم، تأمین وکیل معاضدتی نیز در دستور کار قرار دارد و در بسیاری از مراکز استان‌ها و شهرستان‌ها و حتی روستاها، مساجد آماده حضور مسؤولان مرکز وکلا و وکلای معاضدتی هستند.

وی یادآور شد: گزارش‌هایی که دریافت کرده‌ایم نشان می‌دهد که در برخی روزها تا ۳۰۰ مسجد در سراسر کشور، پذیرای درخواست‌های مردم برای مشاوره حقوقی و وکیل معاضدتی بوده است و این طرح نقش اثرگذاری در دفاع و دادخواهی از حقوق مردم و مظلومان و ضعفا دارد.

وی افزود: در مساجد علاوه بر مشاوره حقوقی، اگر کسی نیاز داشته باشد همان جا وکیل معاضدتی در اختیارشان قرار می‌گیرد. البته برخی خرده می‌گیرند که چرا مساجد برای این کار انتخاب شده‌اند، اما به نظر من و بسیاری از مسؤولان، مساجد پایگاه اقدامات و مشارکت و همکاری مردم در جنگ و برنامه‌های مختلفی بوده که مردم برای کشور، شهر و دیار و روستاهای خود انجام داده‌اند.

عبدلیان پور یادآور شد: لذا حضور در مساجد می‌تواند ارتباط بهتری با مردم ایجاد کرده و خدمات حقوقی در مساجد امکان استفاده طیف گسترده‌تری از مردم را می‌دهد و مردم راحت تر می‌توانند در مساجد حضور یافته و از خدمات حقوقی بهره مند شوند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1238264